TürkçeEnglish العربية
nakkaşkebap
adana kebap

Meşhur Adana Kebab ımız özenle seçilmiş etlerden hazırlanmaktadır…

Adana kebap nedir?

Adana kebap nedir diye soruyorsanız, Adana kebap Adana’ ya özgü bir kebap çeşididir. Adana kebabını diğer kebaplardan ayıran en önemli özelliği ise etidir. Et doğal ortamda, kendine has özellikler barındıran yaylalarda yetiştirilir. Ayrıca et erkek koyunlardan elde edilmiş olmalıdır. Üretim tekniği ve ustalık da lezzeti etkileyen bir diğer sebeptir.

Adana kebabın içinde ne var?

Adana kebabının içinde ne var sorusuna biber salçası, kırmızı pul biber, karabiber ve özel olarak muhafaza edilen kuyruk yağı olarak yanıt verebiliriz. Ayrıca karışımı hazırlarken eti yoğurma da oldukça önemlidir. Adana kebabını tamamlayıcı bazı unsurlar da göze çarpar. Bunlar kebabın servis ediliş şekli, yeşillik, sumaklı soğan salatası ve çoban salatadır.

Adana kebap acılı mı?

Adana kebap acılı mı diye merak ediyorsanız bu sorunuza yanıtımız acılı, az acılı ve sade şeklinde olacaktır. Adana kebap çoğunlukla acılı olarak tüketilse de tercihe göre bazen az acılı ya da acısız olarak da servis edilebilmektedir. Ayrıca acının oranı kullanılan malzemeye göre de değişkenlik gösterebilir. Yine Adana kebabının içindeki bazı tamamlayıcı baharatlar da acılık oranını etkilemektedirler.

Adana kebap nasıl pişirilir?

Adana kebap nasıl pişirilir sorusuna, şöyle yanıt verebiliriz. Soğanlar küp küp doğranır. Kuzu kıyma ve dana kıyma sarımsakla ve soğanla harmanlanır. Pul biber, karabiber acı biber salçası eklenir. Harç dolapta birkaç saat dinlendirilir. Izgara kuyruk yağı ile yağlanır. Yassı şişlere et yayılarak dizilir. Izgarada 20-25 dakika pişer. Izgaraya soğan, domates biber veya patlıcan da ekleyebilirsiniz.

İstanbul’da Adana kebap fiyatları nelerdir?

İstanbul’ da Adana kebap fiyatları nelerdir diye sorarsanız, Adana kebabı fiyatları semt ve mekâna göre oldukça farklıklar gösterir. Elbette bunda sunumun da payı büyüktür. Bazı mekanlar Adana kebabının yanında Adana yöresine has farklı lezzetler de sunmaktadırlar. Porsiyonu ortalama 80 tl olan Adana kebabını dürüm olarak 15 tl ye bile bulabilirsiniz.

Adana kebap en iyi hangi etten olur?

Adana kebap en iyi hangi etten olur diye merak ediyorsanız, iyi bir Adana kebap için öncelikle erkek kuzu eti kullanılmalıdır. İçine konuşan kuyruk yağının da erkek kuzudan olması gerekir. Ayrıca kıyma makinasından çekilmiş et tercih edilmemelidir. Et dövülmelidir. Etin lezzetini etkileyen bir diğer faktör de şiştir. Burada demir şiş en iyi seçim olacaktır.