TürkçeEnglish العربية
nakkaşkebap

Anadolu mutfağının eşsiz lezzeti Urfa Kebap, mutfağımızda gerçek tarifine uygun şekilde hazırlanır.

 

Urfa kebabı ne etinden yapılır?

Urfa kebabı ne etinden yapılır sorusuna yanıt olarak kuzu eti diyebiliriz. Özel olarak beslenip yetiştirilmiş kuzu etinden yapılan Urfa kebabı oldukça lezzetli olacaktır. Kıyma yapılmış etten asla Urfa kebabı olmaz. Et muhakkak zırhlanmış olmalıdır. Büyük ve çift saplı Antep dövme ile eti zırhlayabilir ya da kasabınızdan özel zırhlanmış et isteyebilirsiniz.

Urfa kebabı nasıl pişirilir?

Urfa kebap nasıl pişirilir sorusuna gelince, Urfa kebap eti güzelce yoğurulup hazırlandıktan sonra pişirme işlemine geçilir. Mangal meşe kömürü ile yakışmış olmalıdır. Köz haline gelince şişler mangala yerleştirilir. Şişler sürekli çevrilmelidir. Böylece etin iki taraflı pişmesi sağlanır. Ardından tırnak pide şişlere bastırılır ve fazla yağ alınır. Pide üzerine şişleri çekerek kebap servis edilir.

Urfa kebabı nasıl hazırlanır?

Urfa kebabı nasıl hazırlanır diye merak ediyorsanız, bu iş oldukça ustalık isteyen bir iştir. Urfa kebabı pişirilirken püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Öncelikle mangalın kaliteli olması gerekir. Şişler mutlaka demir olmalıdır. Etler zırhlanıp dolana konur. Daha sonra kuyruk yağı ile birleştirilir. İçine tuz ve isot eklenir. Yoğurulmuş et eller ıslatılarak şişe takılır.

 

Urfa kebabı acı mı?

Urfa kebabı acı mı diye merak ediyorsanız, acı sevmeyen, daha sadece ve az acılı yemeklerden hoşlananların Urfa kebabı tercih etmelerinden fayda vardır. Çünkü Urfa kebaba o lezzeti veren acı değil içinde bulunan baharatlarıdır. Elbette sunum şekli de oldukça önemlidir. Urfa kebap oldukça az acılıdır. İçerisinde acıdan çok zırhta çekilen özel et ve baharatlar bulunur.

Urfa kebap çeşitleri nelerdir?

Urfa kebap çeşitleri nelerdir sorusuna şöyle yanıt verebiliriz. Aslında Urfa kebabında hazırlanan et ve lezzet hep aynıdır. İsteğe göre baharat ve acı kısmı değişkenlik gösterebilir. Urfa kebap çeşitlerinde farklılık sağlayan şey sunumdur. Urfa kebap farklı şekillerde sunulabilir. Izgaraya atılan malzemeler farklılık gösterebilirler. Bu soruya yalnız bir çeşit Urfa kebap vardır ama sunum şekilleri farklıdır olarak yanıt verebiliriz.